0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

DAVUL ZURNA

29 Mart 2018
175 kez görüntülendi
DAVUL ZURNA

DAVUL ZURNA

Merhaba değerli başkent organizasyon blok takipçileri. Bu hafta Ankara Davul Zurna hizmetimiz ile ilgili sizlerden gelen yorumları bütün site ziyaretçilerimiz ile paylaşacağız. Özellikle belirtmek isteriz ki içeriklerimize yorum yapan herkesten paylaşım konusunda gerekli bütün izinler alınmıştır. Firmamız isim ve soy isimlerini mesajlarında belirten müşterilerinin kişisel verilerinin korunması için gerekli hassasiyeti göstermiş, özel olarak tarafımıza gönderilen mesajlardan istemeyen kişilerin yorumları kesinlikle paylaşılmamıştır. Şimdi yorumlara geçebiliriz.

Ahmet Ceylan (27.09.2017)

Merhaba! Ben Ahmet CEYLAN yukarıda belirttiğim tarihte düğünüm vardı. Akrabalarımız arasında konuşurken gelin çıkartma programımız için davul zurna ekibine ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Düğüne bir gün kalmıştı ve kiralama yapmak daha önce hiç aklımıza gelmemişti. Ertesi gün gelin çıkacaktı. Saat gece iki gibiydi. Bu nedenle kimseyi rahatsız etmek istemedik o saatte. İşimizi şansa kadere bırakıp bir sonraki gün sabah erkenden ihtiyacımızı çözecek bir firmanın arayışına koyulacaktık.

Sabah uyandığımda telefonumdan bir arama motorunu açıp Ankara Davul Zurna Kiralama araması yaptım. Karşıma ilk sırada Başkent Organizasyon çıktı. Kendimde ticaret ile uğraşmaktayım. Neredeyse çocukluğumdan beri esnaflık yapıyorum. Bu nedenle firmanın kalitesini daha ilk sitelerini gördüğümde anladım. Sayfaların her biri birbiri ile bağlantılı, yazılar açık ve herkesin anlayacağı şekilde, site kullanımı içeriğin zengin olmasına rağmen oldukça kullanışlı ve sadeydi. Firma fiyat politikalarında da kiralama hizmetlerinin her biri hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak kadar netti. Aradığımı bulmuştum aslında ama kendime bir kaç seçenek daha belirlemek istedim. Sonuçta alt tarafı 4-5 saat içerisinde ekibin adresimizde olması gerekiyordu ve firma müsait olmayabilirdi. Bu nedenle arka arkaya beğendiğim firmalar arasında arama arama yapmayı daha uygun gördüm. Başkent organizasyonu aklımın bir köşesine yazdım ve alternatifler için arayışıma devam ettim.

Aramam sırasında karşıma çıkan ilk ve ikinci sayfada ki bütün web sitelerini birer birer inceledim. İlk girdiği sitede harika bir deneyim yaşayınca insan diğer tıklamalar da ister istemez beklentisini bir hayli yüksek tutuyor. Ancak işler hiçte istediğim gibi gitmedi. Ardı ardına açtığım siteler birbirinden daha berbattı. Bir çoğu anlaşılmaz, karma karışık, oradan buradan buldukları çalıntı yazılarla oluşturulmuş, genelde verilen bütün bilgiler ise yanıltıcıydı. Kopyala yapıştır tekniği ile üretilen içerikleri okumamışlar bile. Hatta yazdıkları – kendi sitelerine kaydettikleri yazılardan bile haberleri yoktu. Bir çok yerde Başkent organizasyon firmasının adı geçiyordu. İçerik çaldıkları yerin yazısını bile okumaya üşendiklerinden dolayı silmeye fırsatları olmamıştı.

Hemen hemen her site sanki biraz sonra kandırılacağımız kuşkusunu insanda uyarıyordu. Bu mümkün olamazdı! Koskoca bir sektörden işe yarar olan sadece bir tek firmamı vardı? Ön yargıya kapılmamam konusunda kendimi frenlemek istedim. Belkide hoşuma gitmeyen bu çöp yığını siteler bir tasarımcının hatasıydı. Bakmakla bir yere varamazdım. Teker teker hepsine telefon etmeye başladım.

Ne yazık ki ön yargılarım daha doğrusu ön sezilerim yersiz değilmiş. Karşımda gerçekten beni suistimal etmeye çalışan bir kitle gördüm. Program saati yaklaştığı için neredeyse normalinden iki kat daha fazla para talep edenler vardı. Bazıları talep ettikleri ücreti peşin olarak hesaplarına yatırmamı söyledi. Böyle bir şeyi kabul etmem söz konusu dahi olamaz. Neticede parasını alan kişinin programıma geleceğinin garantisini kim verebilirdi. Hele ki seviyesi bu derece düşük bir sektörde.

Karşımda ki insanların açık açık yalan söyledikleri belliydi. Sitelerinde ki fiyatlarla telefonda bahsettikleri fiyatlar arasında ciddi farklılıklar vardı. Kendilerine müzisyen diyen bu serseriler ‘ücret çok değil mi? biraz indirim yapsanız dediğimde indirim yaparlarsa kendilerine rakı almam gerektiğini söyledi’ Ben özellikle internet ortamında seçim yaparken kullanıcı yorumlarına oldukça dikkat ederim. Nitekim tahmin ettiğim gibi para alıp programa gitmeyen, ön ödeme almasa bile daha fazla ücreti görünce müşterisine verdiği sözden dönen ahlaksız insanlardı. Daha fazla oyalanmanın bir manası yoktu. Başkent Organizasyon en fazla ücret talep edenden iki kat daha fazla bile ücret istese gözüm kapalı verecektim. Çünkü ben sadece ödediğim paraya değil, satın aldığım hizmetin kalitesine de önem veririm. Üç kuruş kar etmek için hayatımın en özel gününü kimsenin mahvetmesine müsaade etmem. Burası bir organizasyon şirketiydi neticede. Direkt davulcularla muhattap olmayacaktım. Bu etken bile onlara başlı başına güvenmem için yeterli bir sebepti aslında.

Sadece bir konuda yanıldım. Böyle art niyetli sahtekarların arasında kusursuz olan tek bir firma varsa en büyük ücreti mantıken onlar isteyecekti. Ama öyle olmadı. Başkent Organizasyon bütün kalitesine ve tecrübesine rağmen aradığım yirminin üzerinde firma arasında en düşük teklifi verdi. Kulaklarıma inanamadım. Üstelik karşımda ki müşteri temsilcisi bitmek tükenmek bilmeyen sorularımı mükemmel bir lisan ile yanıtlıyor, bana değerli olduğumu hissettiriyor, içimin rahat olması konusunda her türlü kolaylığı sağlıyorlardı. Yarabbim rüya mı görüyordum? Onlara anlaştığımız işin kaporasını göndermek istediğimi söylediğimde bunun gerekli olmadığını, işin sonunda ekibe ücreti verebileceğimi, onlarca ekiple çalıştıklarını, programıma gelmemelerinin mümkün olmadığını, bunu yapan bir ekibin işine derhal son vereceklerini belirttiler.

Firma ile daha sonraki görüşmelerimizde kendilerinin yılda bin gelin çıkartma organizasyonu yapan devasa bir kuruluş olduğunu öğrendim. Haliyle koskoca Ankara’da senede belki yüz binlerce düğün yapılıyordu. Böyle bir hizmete ihtiyacı olan kişinin ise bu firmayı tercih etmemesi akla mantığa uyan bir şey gibi görünmüyordu. Büyük bir kitlenin sorunlarını ve ihtiyaçlarını Başkent organizasyonla çözmesi reel gerçeklik adına hiç şaşırtıcı bir durum değil.

Müşteri temsilcisi ulaşımın şirket araçları ile sağlandığını, kimseyi bir yere bırakmak gibi yada bir yerden almak gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söyledi. Halbuki görüştüğüm her kişi daha önce bana hayırlı olsun bile demeden buradan alırsın buraya bırakırsın diye komutlar yağdırıyordu. Hadi nazımın geçtiği birine rica edip ekibi istedikleri yere bıraktırayım. Zorda kalsam yapmayacağım şey değildi bu. Ancak işin asıl artısı yine temsilcimin uyarısı ile geldi. Bana dediler ki ‘ekibimiz asla kimseden insanları taciz ve rahatsız edercesine bahşiş toplamaz’ İşte buna bayıldım.

Eğitimim ve kişiliğim gereği bir düğünde yada gelin çıkartma programında davulcuların ‘gelinin babası, damadın annesi, yok şunun dayısı, yok bunu amcası’ gibi isim isim bağıra çağıra bahşiş toplamak için çıkarttıkları rezilliğe tahammül edemezdim. Neden bilmiyorum ama bu olay hep bana çok iğreti edici geldi. Geleneklerine göreneklerine bağlı tipik bir Türk erkeğiyim. Ne arkadaşlarımın nede akrabalarımın hiç bir düğününe katılmamazlık etmedim. Davete icabet etmek bizde ahlaktır. Ben bahşiş için rezillik çıkartmayan bir ekibi kendi düğünüm olana kadar hiç görmemiştim. Beni en çok etkileyen de bu oldu.

Velhasıl kaydımı hiç vakit kaybetmeden onayladım. Gelin çıkartma saati yaklaştıkça heyecanım giderek artıyordu. Başkent organizasyonun davul zurna ekibi onlara söylediğimiz saatten tam kırk beş dakika önce gelip şovlarına başlamıştı. Aman Allah’ım ne müthiş bir ziyafetti o. Eğer Sivaslıysanız ve Ankara’da düğün yapacaksanız muhakkak bu firma ile anlaşın. Ziraa memleketimin bütün havalarını usta müzisyenler tarafından dinleme imkanım oldu. Sonradan öğrendiğime göre şirketin her yörenin müziklerini çalabilen, belirli bir yörede uzmanlaşmış dev gibi bir müzisyen kadrosu var. Zaten onları ilk aradığınızda size nereli olduğunuzu soruyorlar.

Gelen müzisyen arkadaşlar çok içten, güler yüzlü, işinin ehli kişilerdi. Kim istemez ki yaptığı her işte profesyonellerle çalışmayı? Erkenden başladılar çalmaya, benim verdiğim saatten geç bitirdiler. Gelinim kuaförde işi uzadığı için eve geç geldi. Haliyle evden çıkması da uzun sürdü. Firma yetkilisi bu gibi durumlarda ekstra hiçbir ücret alınmayacağını bana söylemişti. Onlara göre önemli olan programımın kusursuz geçmesiydi. Başka hiçbir öncelikleri yoktu. Bunu karşılarında ki kişiye o kadar derinden hissettiriyorlar ki insan daha ne olsun demekten kendini alamıyor.

Gelin çıktığı vakit ekip aralıksız müzik ziyafetine devam etti. Söyledikleri gibi kimsenin karşısına geçip bahşiş istemedi. Ne bileyim, yemek, sigara, alkol gibi saçma sapan beklentilerle karşımıza çıkmadı. İddia ediyorum yöremize ait en iyi müzikleri çalan da yine bu ekipti. Yöresel kıyafetleri bütünlük anlamında tamamlayıcı bir rol üstlenmiş sanki. İşlerine o kadar değer veriyorlar ki traşlarını olmuş, kokularını sürmüş, amaçları ve bütün gayretleri bizim memnuniyetimize yönelikti.

Size nasıl anlatsam bilemiyorum. Yukarı da Allah şahit kapı kapı gezip firmanın reklamını yapmak istedim o an. Konuştuğumuz ücretten fazla bir ücret verdim kendilerine. Ama almadılar. Almaları benim vicdanımı rahatlatacaktı fakat firmaları bu konuda yasak getirmiş. Haberleri olmaz alın dedim, sekiz yıldır aynı yerde çalıştıklarına kurallara vicdanen uymaları gerektiğini söylediler. Bu konuyu uzun uzun kendi içimde düşündüm. Ülkemin içinde bulunduğu durumu iyice analiz ettim. Keşke herkes Başkent organizasyon ve onun bu karakterli ekibi gibi olsa her şey ne kadar güzel olurdu sizce de öyle değil mi?

Sadece esnaflık yada ticaret anlamında söylemiyorum bunu. Devlet memurları da mesela işlerini bu adamların aşkı ile yapsa. Meslek kurallarına ve yapılması gerekenlere bu adamlar kadar bağlı olsa. Hatta siyasetçilerimiz ülkemizi bu şuurla yönetse! O zaman daha yaşanır ve insanların kendini daha mutlu hissettikleri bir yer olmaz mıydı burası?

Hayat insana çok garip tecrübeler edindiriyor. Bir davul zurna ekibi ile olan iletişimimi çok fazla abarttığımı sanmayın. Bazen yerde gördüğümüz karınca bile anlam katmaz mı yaşantımıza? Belki de öyle bir boşluktayız, bütün ilişkilerimiz öyle çıkara dayalı ki işini olması gerektiği gibi yapan bir şirket yada şahıs görünce işte böyle dibimiz düşüyor.

Bu bağlamda düğünden sonra balayı dönüşü firmanın yöneticilerinden randevu aldım. Kendilerine teşekkür etmek için koca bir çikolata yaptırdım. Ertesi gün kapılarını çaldım. Yöneticilerle tanışma fırsatım oldu. Onlara bu şekilde geri dönüşüm onları da ziyadesi ile mutlu etti. Programımıza gelen ekipte şans eseri o gün firmadaydı. Kendileri ile tekrar karşılaşmış olmaktan büyük memnuniyet duyduk. Şirket sahibi Burak bey an için orada değillerdi ama kendileri ince davranışımdan dolayı özellikle arayıp teşekkür ettiler. Karşılıklı bir bağ var şimdi firma ile aramızda. Anlatılmaz yaşanır dedikleri, beklentimin çok çok üzerinde olağan üstü bir hizmet ile karşılaştım. Bu derece işini layıkı ile yapan kişileri taktir etmenin üzerimize borç olduğunu düşündüm.

Arkadaşlar! Sizlere başkent organizasyondan aldığım bir hizmet ile ilgili bütün olayları olduğu gibi anlattım. Yazdığım her satırın aynen gerçekleştiğine Allah adına yemin ederim. Eğer sizde bu gibi bir hizmete ihtiyaç duyuyorsanız gözünüz kapalı firma ile anlaşın derim. Bunca uzun lafa da hiç gerek yoktu aslında. Zor değil. Hemen firmayı arayın. Yaklaşımlarına, sözlerine, sıcak kanlılıklarına, size sordukları sorulara, sizin sorularınıza verdikleri cevaplara, fiyatlarına her bir şeylerine bakın. Davul Zurna konusunda eğer başka bir yere ihtiyaç duyacak olursanız bu görüşmenin ardından ben adam değilim. Ankara Davul Zurnacı arayanlar varsa ben bu firmaya kefilim ve tek geçerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?