0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

DAMAT BOHÇASI

23 Ağustos 2017
1 kez görüntülendi
DAMAT BOHÇASI

DAMAT BOHÇASI ALIŞVERİŞİ, DAMAT BOHÇASINDA NELER OLUR? DAMAT BOHÇASI NE ZAMAN GİDER

Damat Bohçası, gelin bohçasının aksine nişandan sonra gitmektedir. Damat Bohçası Alışverişi nişandan yaklaşık bir hafta sonra damat evine gelin tarafının kadınları tarafından götürülür. Bohçayı karşılayanlar da sadece erkek tarafının kadınlarıdır. Damat Bohçasına Neler Konulur birazdan açıklayacağız. Ayrıca Damat Bohçası Örnekleri sizler için resimlerde gösterilecek. Damat Bohçası Kutusu son zamanlar da trend bir süsleme takımıdır. Bu konu hakkında ki düşüncelerimizi de aşağıda sizinle paylaşacağız.

Damat Bohçası İçindekiler de damadın temel ihtiyaçları yer alır. Bunlar damadın kına gecesinde giyeceği takım elbise, gündelik pantolon ve gömlekler, çorap, iç çamaşırı, traş makinesi ve traş losyonu, parfüm ve bazı bakım kremleri. Bir çok yerde evlenirken bornoz takımını kız tarafı almaktadır. Eğer böyle bir yerde yaşıyorsanız sizinde damat bohçasına bornoz koymanız hiçte sakıncalı olmayacaktır.

Damat Bohçası Hazırlanması nın net ve kesin bir kuralı yoktur. Yani damadın hoşuna gidebilecek yada sevdiğini bildiğiniz basit bir şeyi bile bohçaya ekleyebilirsiniz. Kimse size bohça da bu mu olur? diyemez. Bu tamamen size kalmıştır. Aynı şey kız bohçası içinde geçerli.

Aslında gerek gelin – damat bohçası gerekse bu bohçaların yanların da aile fertlerine götürülen hediyelikler! Ne anlama geliyor, neden konuluyor gelin hep birlikte bu sorunun cevabını arayalım.

Değerli site ziyaretçimiz. Eski zamanlarda yapılan düğünleri düşünün! bugünün imkanlarından ne denli yoksun, her anlamda nasıl kısıtlı organizasyonlar olacaklarını tahmin etmek hiç zor değil. Her konuda eski zamanlarda yaşanan imkansızlıklar giyim, kıyafet gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda hat safhadaydı.

O zamanlar bırakın köylerde bu tür ihtiyaçların karşılanabileceği yerleri, her kasabada bile bu ihtiyaçları satan dükkanları bulmak neredeyse imkansızdı. İç çamaşırı, gündelik kıyafetler gibi ihtiyaçlar karın doyurmak, ısınmak gibi ihtiyaçların yanında çok lüks kalırdı.

İşte o dönemlerde insanlar bu tür ihtiyaçları için belkide 3 – 4 yılda bir şehirlere iner ihtiyaçlarını görmeye çalışırdı. Düğün kurulan yerde hane halkının iç çamaşırı, fistan, mintan gibi küçük hediyelerle gönlünü almak elzem bir davranıştı. Şimdi her şey elimizin altında olsa da, alım gücü eskiye nazaran çok fazla olsa da bohça hazırlama geleneklerimiz bu günlere dek devam etti. Damat Bohçası eskisi gibi damat beyin evine ulaştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?