0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

ASKER UĞURLAMA

22 Ağustos 2017
1 kez görüntülendi
ASKER UĞURLAMA

Asker Uğurlama İçin Davul Zurna Kiralama
Davul Zurna Kiralama - 0543 402 94 97

ASKER UĞURLAMA

Asker Uğurlama Nasıl Yapılır? Bu yazımızda gençlerimiz için Asker Uğurlama Geleneği nasıl olur buna değineceğiz. Öncelikle üzerinde durmamızı gerektiren husus Asker Uğurlama Nedir? Asker uğurlama kısaca vatani görevlerini yapmak adına yola çıkacak olan gençlerimizi uğurlama törenlerine denir.

Bizim topraklarımızda Asker Uğurlama Törenleri sevincin ve üzüntünün bir arada yaşandığı güzide törenlerden dir. Bu törenlerde Asker Uğurlama Şarkıları çalınır. Asker Uğurlama Uygulamaları farklıdır ama hiç birinde havaya, sağa – sola ateş etmek yoktur. Ne kadar gençlerimiz ile gurur duysak ta genelde Asker Uğurlama Duygusal yönden herkesi etkileyen törenlerdir.

Asker uğurlamasından önce gencimize bir asker kına gecesi organize edilir. Bu gecede memleket türküleri, asker türküleri ile davetliler hüngür hüngür ağlarken birden çalan oyun havası ile kendilerinden geçmektedir. Bu pencereden bakıldığında asker uğurlamaları Ülkemizde başka hiçbir millette, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şeydir. Sevinç, gurur, üzüntü, ayrılık acısı, rahatlık, göz yaşı, eğlence kısacası her şey vardır asker gecelerinde.

Askere sadece Türkiye de kına yakılır. Bunun amacı ‘Vatan Toprağına Kurban Olmaktır’ bilinir ki kına allah’a kurban olan hayvanlara, evlenen çiftlere (Evlerine ve kendilerine kurban olmaları için) yakılan bir şeydir. Belkide bu yüzden ülkemizde terörle mücadelede binlerce şehidimiz kahramanca vatanlarına kurban olmuşlardır. Büyük Türk Milleti vatanı için türlü zahmet ve fedakarlığa girişen kahraman evlatlarını asla unutmayacaktır.

Asker Uğurlama Törenlerinde maalesef son zamanlar istenmeyen olaylar da yaşanmaktadır. Gençler arkadaşları ile alkol almakta Peygamber Ocağının maneviyatına zarar vermektedir. Hele silah atmak asla ve asla Asker Törenleri için bir gelenek değildir. Bu yasak ve tehlikeli bir davranıştır.

Asker Konvoyu bayraklarla süslenir. Görsel anlamda herkesin duygularını okşayan muhteşem bir görüntüsü vardır. Ancak Asker Törenlerinde trafikte ki diğer vatandaşlara saygı duymak bir görevdir. Ankara Aşti Asker Uğurlamaları esnasında bir çok Asker Konvoyu Kazası meydana gelmiştir.

Vatandaşlarımızdan bu hususlarda dikkatli olmalarını önemle rica ederiz. En son Asker Uğurlama Töreni otogarda son bulunur. Askere gidecek genç omuzlara alınarak ‘En Büyük Asker Bizim Asker’ sloganları ile havaya atılır. Delikanlılarımız otobüse bindiklerinde otobüsün önü kesilerek İstiklal Marşı okunur. Tekbirlerle otobüsün hareket etmesine izin verilir. Kahraman Türk Ordusu ve Onun Her Neferi Allah’a Emanet Olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?