0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız
22 Ağustos 2017
606 kez görüntülendi
NİŞAN
Nişan Davul Zurna Kiralama
Davul Zurna Kiralama - 0543 402 94 97

Nişan Nedir? Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılır? Nişan Nasıl Yapılır? gibi sorulanırızın, kısacası nişana dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz sayfa tam olarak burası. Nişan Töreni aslınca evlenme programının ikinci aşamasıdır. Bunun öncesinde Kız İsteme vardır. Dolayısı ile önce Kız İsteme Nasıl Yapılır bunu açıklayalım.

KIZ İSTEME NASIL YAPILIR

Kız isteme evlenecek olan çiftler ister görücü usülü, ister anlaşarak olsun gerçekleştirilen bir merasimdir. Erkek tarafı kız tarafının müsaade ettiği gün ve saatte kız tarafının evine kabul olunur. Kız İsteme Kahvesi bu törende önemli bir yere sahiptir. Bu kahve bazı yörelerde Söz Kahvesi olarak ta geçer. Söz Kahvesi Hazırlanması kız ve yakın akrabaları tarafından kıvamına uygun bir şekilde yapılır.

Tabii damadın kahvesine bolca tuz eklenmesi de unutulmaz. Kahve kız isteme olayından sonra verilir. Kızı erkek tarafından bir büyük, kız tarafının bir büyüğünden ister. Kızın babasından kız istemek zorunlu değildir.
Kız İsteme Allah’ın emri alınarak yapılır.

Kimi yörelerde kız bir istemede verilirken, bazı yörelerde bir seferde vermek ayıplanır. Kız isteyen aile birde büyüklerimize soralım diyerek uygun görülen cevabı karşı tarafa iletir. Eğer cevap olumluysa erkek tarafı ikinci kez tekrar kız istemeye gelir.

Erkek tarafı kız istemeye gelirken, çikolata, baklava gibi ikramlıklar getirir. Kız İsteme Çiçeği de alınacaklar arasındadır. Yalnız bu ikramlar kız verilene kadar asla misafirlere tutulmaz. Kız verildiği taktirde çikolata ve baklava servisi yapılır. Bu kızın verildiği anlamını taşır.

Bazı yörelerde buna ‘Tatlılık Yenmek‘te denilir. Kahvelerin ikramı ile aileler arasında söz kesilir. Söz Kesmek alelade bir şey değildir. Evliliğin ilk aşamasıdır. Sözü kesilmiş kıza hiç kimse görücü gelmez. Söz Kızımızı Size Verdik demektir.

NİŞAN NE DEMEK, NASIL YAPILIR, NİŞAN HAZIRLIKLARI, NİŞAN ABİYESİ

Nişan Hazırlıkları Kızın verilmesinden sonra başlar. Ailelerin tercih ettiği gün ve tarihte çiftlerin nişanı takılır. Kız tarafı da erkek tarafı da ayrı ayrı nişana çıkartılır. Nişan için kıza ailenin uygun gördüğü takı da takılır. NİŞAN TEPSİSİ de bu organizasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır. Hazırlanması kız tarafına düşer. Bir aile büyüğünün nişan konuşmasından sonra kurdeleler kesilir. Bütün bu hazırlık ve organizasyon alelade bir şekilde değil belirli bir örf adet şeklinde gerçekleşir.

Nişan kurdele sinden evlenmek isteyen kişiler alır. Hatta kurdele ne kadar kısa olursa evleneceği vakit o kadar kısadır rivayeti de vardır.

Nişan Kuaförünü kız kendisi üstlenir. İkramlıklar erkek tarafından gelir. Bu arada kız tarafıda kendi evlerinde ikramlıklar hazırlar. Nişan için kimi zaman ev kimi samanda sosyal bir mekan tercih edilir. Nişan’ın nerede yapılacağı şart değildir. Genellikle aileler arasında gerçekleşen bir organizasyondur. Eğer evde olacaksa nişan bu kız evinde olur.

Nişan dışarıda gerçekleşecekse kalabalık davet edilir. Nişan Davetiyesi bastırılabilir. Daha zorlu bir hazırlıktır eve göre. Davetlilere yapılacak ikramları iki aile paylaşarak ortaya çıkartır. Eğer nişan bir mekanda gerçekleşecekse nişan için davul zurna tutulması geceye renk katacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?