0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÖRÜCÜ USÜLÜ EVLİLİK

23 Ağustos 2017
387 kez görüntülendi
GÖRÜCÜ USÜLÜ EVLİLİK

GÖRÜCÜ USÜLÜ EVLENME

Görücü Usülü Evlenme Neye Denir? evlenecek olan çiftlerin birbirini görmeden başkalarının vesilesi ile tanıştırılarak evlenmesine denir. Görücü Usülü Evlenme Nasıl Olur? Görücü usülün de kız erkeğin aile büyükleri tarafından daha önce görülür ve bilinir. Yada kızı erkek ailesine kızı tanıyan başka biri tavsiye eder. Erkeğin ailesi kızı evinde ziyaret eder ve kararını verir. Görücü Usülü Evlilikte Çiftler Birbirini Görürmü? Erkek ve Kız birbirleri açısından fikir sahibi olmaları için evin bir odasında görüştürülür. Eğer kız ve erkek ortak paydada buluşup birbirini tanıma ve tanıma aşamasından sonra eğer karar verirlerse birlikteliklerini evliliğe kadar götürür.

Bu aşamaları Kız isteme, Söz Kesme, Kız Bohçası, Erkek Bohçası, Nişan, Çeyiz Çıkartma, Kına Gecesi, Düğün olarak sıralandıra biliriz. Bütün bu aşamaları diğer yazılarımızda uzunca anlatacağız. Şimdi bugün ki konumuz olan Görücü Usülü Evlenmeye dönebiliriz.

Toplumda ki Görücü Usülü Evlilikler e dair en büyük yanılgı çiftlerin birbirini hiç görmeden evlenmesi kanısıdır. Oysa bu yanlıştır. Çiftler görücü usülü evliliklerde de karşı karşıya getirilir ve fikirleri alınır. Zaten iki tarafın onay vermesinin ardından Kız isteme, söz kesme, nişan diye basamakları devam eden diğer aşamalara geçilir. Bu basamaklar boyunca çiftler birbirini daha yakından tanımakta ve eğer uygun görürlerse birlikteliklerini evlilikle sonlandırmaktadır.

Yukarıda ki bilgilere ek olarak şunu da ifade etmemizde yarar var. Az önce anlattığımız görücü usülü evlilik uzun yıllardır ülkemizde işleyen bir sistemin parçasıdır. Ancak bundan 40 ile 60 yıl öncesi aralığında çiftlerin birbirini görücü usülü evliliklerde sadece düğün günü gördüklerini biliyoruz.

O zamanlar kız istemeye erkek bile götürülmezmiş. İki aile büyüğü aralarında anlaşır bir taraf kızı ister diğer tarafta verirmiş. Hatta evleneceğinden bile haberi olmayan kişilere ‘hayırlı olsun annen kız istemiş vermişler‘ dedikleri de çok olmuştur. Bütün bunlar hayla sağ olan dedelerimizden ve annanelerimizden dinleyebiliyoruz.
Söz, nişan ve diğer aşamalarda da kız ve erkek bir araya getirilmez ilk defa birbirlerini evlendikleri gün gelin odasında görürlermiş. Tabi bunlar çok eski zamanlara ait adetler. Şimdi ki görücü usülü evlilikleri anlaşarak evlenmekten tek farkı çiftlerin kendilerinin birbirini bulmasıyla değil, başkalarının vesilesi ile tanımaya başlıyor olması.

Türk Toplumunda Görücü usülü evlenen çok büyük bir kesim var. Bu evlilikler günümüzde de artarak devam etmektedir. Bir çok yerde görücü usülü evliliğin mi yoksa anlaşarak evlenmenin mi daha iyi olduğu hep tartışılmıştır. Belkide ülkemizde artan boşanma oranları bu tartışmaları tetiklemektedir. Biz yorumu size bırakalım. Değerli okuyucu ister görücü usülü ile isterseniz analaşarak evlenin Allah’ın sizi her daim mutlu etmesini ümit ediyoruz. Hoşça kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?