0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

GELİNE KIRMIZI KURDELE BAĞLANMASI

23 Ağustos 2017
984 kez görüntülendi
GELİNE KIRMIZI KURDELE BAĞLANMASI

Gelinlere Neden Kırmızı Kurdele Bağlanır

Gelinlere Takılan Kırmızı Kurdele anlamı hakkında bir çok görüş varken, bu geleneğin nereden ve ne zaman geldiği tam olarak söylenememektedir ve kimsenin bu adetin çıkış yeri ve zamanı hakkında net bir bilgisi yoktur. Geline Nasıl Kurdele Takılır sorusuna da cevap vereceğimiz makalemizde bu adetimizin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgileri paylaşacak, Geline Neden Kırmızı Kurdele Bağlanır konusunu ele alacağız. Yaptığımız araştırmalar sayesinde töre’mizin tarih sayfasında ilk görüldüğü dönemleri de inceleyeceğiz.

Gelinlere Kurdele Bağlanması eski Türk Devletlerinde de sıklıkla görülen bir uygulamadır. Bu eylemin anlamı hakkında onlarca farklı görüş olsa da biz en yaygın olanlarını ve toplumda kabul gören anlamları sizlerle paylaşacağız. Geline Kurdele Bağlanmasının Anlamı konusunda en fazla kabul gören düşünce kırmızı kurdelenin kızın bekaretini temsil ettiği düşüncesidir.

Geline Kırmızı Kurdele Bağlamasını kızın ağabeyi ve babası tarafından yapılmasının anlamı ise evin erkeklerinin kızın namusunu artık kocasına teslim edildiğine delalet ediyor. Gelinler farklı desen ve renklerde kurdele kullanmak istese de sadece kurdele bağlama merasimine özel kırmızı kurdele alışverişlerde muhakkak alınır.
Bir diğer yaygın inanışa göre Geline Kırmızı Kurdele Bağlanmasının anlamı evine, eşine bağlı olsun ve işten kaçmasın anlamı taşımaktadır. Şimdi konu hakkında ki yaygın iki görüşü paylaştığımıza göre Geline Kırmızı Kurdele Nasıl Bağlanır sorusunu cevaplayalım.

Yukarı da bahsettiğimiz gibi gelinin kurdelesi erkek kardeşi yada babası tarafından bağlanır. Kurdele bağlanma esasında dualar edilir ve salavatlar getirilir. Kurdele bağlama da yöresel farklılıklar vardır. Kimi yörede kurdele iki kere gelinin belinden dolaştırılır ve üçüncüsünde bağlanır. Bazı yörelerde ise tek seferde dua edilerek, besmele çekilerek bağlama işlemi sonlandırılır.

Geline Kurdele Bağlama hem gelin için hemde orada evde bulunanlar için duyguların yoğun yaşandığı bir andır. Kurdelesi bağlanan gelin az sonra gelecek olan erkek tarafının konvoyu ile evinden helalleşerek ayrılacak ve düğün salonuna geçiş yapacaktır. Kurdele Bağlanması artık ayrılık zamanının çok yaklaştığı bir andır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?