0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

ADANA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

24 Ağustos 2017
320 kez görüntülendi
ADANA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

ADANA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

Adana Yöresi Davul Zurna bu hafta Adana Düğün Adetleri ni sizlerle paylaşacak. Şimdi koltuklarınıza yayılın ve bu mükemmel yöremizin harika adetlerini okumaya başlayın. Adana Yöresi Davul Zurna Kiralama olarak sayfamızı tanıtma amacımız Akdeniz’in inici Adanayı tanınır kılmaktadır.

Adana Yöresi Davul Zurna Ekibi müzisyenlerinden destek alarak oluşturduğumuz portal sayesinde Adana’ya gelin gidecek olan kızlarımıza orada karşılaşacakları örf ve adetlerle ilgili rehber olmayı ümit ediyoruz. Adana Yöresi Davulcu muz bölgede yüzlerce düğüne katılmış, bilgin bir kişidir. Bu nedenle Adana Yöresi Zurnacı mız ile birlikte bir çok kez tecrübelerinden yararlandık. Lafı fazla uzatmadan buyurun hep birlikte bakalım ne imiş bu gelenek ve görenekler!

Ankara Adana Yöresi Davul Zurna Kiralama Ekibi nin aktardığı bilgilere göre neredeyse şehrin tamamında bazı küçük değişiklikler dışında aynı Adana Düğün Adetleri uygulanırmış. Çünkü Adanalılar aynı boydan gelen bir çoğumuz gibi yarı göçebe yaşarken yerleşik hayata geçen bir halktır. Adana da kızın ve erkeğin evlenmesi anlamında aileye çok büyük bir rol düşmektedir. Genel itibari ile evlenilecek kızı anne bulmakta ve ilk anlaşma yine kadınlar arasında gerçekleşmektedir.

Adana Düğünleri nde gelin bir ara ortaya getirilir ve yüzü al bir örtü ile örtülür. Bir kadın tepsi ile başında şeker kırar. Bu ilginç adetin nereden geldiğini, ne zamandır yapıldığını bilmiyoruz. Ama tahminlerimize göre diğer tatlı eylemlerle ilişkilendirdiğimizde ‘gelinin ağzının tatlı olması’ ‘evlenecek çiftin mutlu olması’ gibi anlamlar çıkıyor.
Adana Düğünleri aynı zamanda ‘bayrak kaldırma’ adetlerinin en çok gerçekleştiği düğünler dir. (Bayrak kaldırmak ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi – sitemiz ana sayfasında yer alan faydalı bilgiler altında bayrak kaldırma başlıklı yazımızda bulabilirsiniz) Bayrak Kaldırma bu yörede önemsenen ve aranan bir töredir.

Adana Köylüsü nün düğünlere yaklaşımı ise her yöreye örnek olacak cinstendir. Eğer düğün köyde yapılıyorsa ilk tokmak ile birlikte köy halkı arasında garip bir sinerji dolaşır. Adana köylüleri sever düğünleri. Kendilerini düğün sahibi olarak kabul edip, dışarıdan gelen misafirleri hep birlikte ağırlarlar. Köyde bir duyurucu düğün müjdesi verdiği gün hepsi heyecanla düğün gününe hazırlanmaya başlar.

Adana Yöresi Davul Zurna Kiralama olarak yöre insanın düğünlere yaklaşımı ile ilgili ilk izlenimleri paylaştık. Adana Yöresi Davul Zurna Ekibi eğer fırsatını bulursanız bir Adanalı’nın düğününe katılmanızı ve bu farklı kültürü görmenizi tavsiye eder. Ankara Adana Yöresi Davul Zurna Kiralama Ekibi yazımız ile ilgili katkıda bulunacak herkese şimdiden teşekkür eder. Adana Yöresi Davulcu ve Adana Yöresi Zurnacı lar eğer düğünlerinize kabul buyurursanız katılmak için sizden davet beklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?