0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

KASTAMONU YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

24 Ağustos 2017
438 kez görüntülendi
KASTAMONU YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

KASTAMONU YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

Kastamonu Yöresi Davul Zurna sı düğün alaylarının olmazsa olmazıdır. Kastamonu Yöresi Gelin Alma işlemi bir çok uygulama içerir. Kastamonu Yöresi Davul Zurna Ekibi ise bu aşamaların bir çoğunda dünür ve düğürcülere eşlik eder. Kastamonu Yöresi Davul Zurna Kiralama Fiyatları şu an da kampanyada dır.

Kastamonu Yöresi Davulcuları gelin almadan dönerken uygun yerde silah atanların yanında davul çalma işlemini sürdürür. Kastamonu Yöresi Zurnacı ise çaldığı türkülerle beğeni ve bolca bahşiş toplar.
Bir çok yöreden farklı olarak Kastamonu Düğün Adetleri nde kıza görücü giderken haber verilmeden gidilir. Burada amaç kızın ev halini, kusurunun olup olmadığını görmektedir.

Kastamonu Düğün Adetleri nde kız evine bir takım hediyelerin yanında beyaz eşarpta götürülür. Eğer evin kızı beğenildiyse eşarp kızın başına takılır. Bu eylem ‘kızınızı beğendik, oğlumuzla evlendirmek istiyoruz’ anlamı taşır. Eğer kız tarafı kızı verecekse verilen hediyeler orada kalır. Fakat verilmeyecekse gelen her hediye aynen geri gönderilir. Bu uygulama hiç sözlü iletişime geçmeden kişilerin talep, istek ve düşüncelerinin net bir şekilde ortaya konmasını sağlar. Kimse kırılmadan bütün sorunlar çözülür.

Kastamonu Düğün Yemekleri düğün esnasında erkek evinde kurulur. Yöremizde toplu yemeği sadece erkek tarafı verir. Kız tarafı sadece evine gelen misafirleri doyururken erkek tarafı dev kazanlar kurdurtur ve binlerce kişiye yemek verir.

Kastamonu Davul Zurna Ekibi ile yola çıkan düğün alayı kızı evinden aldıktan sonra salona yada düğünün yapılacağı alana gelir. Bölge de eskiden erken yaşta evlilik yaygınsa da şu an da 17 – 25 aralığındadır. Eski zamanlarda erkek gelin almaya götürülmezken şimdi götürülmektedir.

Bu arada eskiden çiftlerin evlenmesi ile ilgili karar yetkisi sadece aile büyüklerinde iken artık bu konuda söz sahibi olan çiftlerin kendileridir.

Değişmeyen tek şey değişimdir sözünü doğrulayan bu anlattıklarımız belki de bir gün yeni adetlerinde türüyeceği izlemini uyandırıyor bizde. Kastamonu Davul Zurna Ekibi, Kastamonu Davul Zurna Kiralama, Kastamonu Davulcu, Ankara Kastamonu Yöresi Davul Zurna Ekibi Kiralama ile ilgili bir girişiminiz varsa bize buyurun görüşelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?