0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız
23 Ağustos 2017
498 kez görüntülendi
SÖZ

SÖZ NASIL KESİLİR, KİME SÖZLÜ DENİR, SÖZ ALIŞ VERİŞİ, SÖZ NE DEMEK

Söz kız isteme merasiminden sonra kızın aileye verilmesidir. Söz Kesmek kızın isteyen aileye verilmesi anlamını taşır. Söz Alışverişi sadece yüzük ve tepsiden oluşur. Sözü Kesilen çiftlerin söz yüzükleri takılır. Sözlü, Sözü kesilen çiftlere denir. Söz Kesilen kıza görücü çıkmaz. Kimse o kızı oğluna isteyemez. Yalnız Söz Atılırsa kız evlenmek için başka biriyle görüşebilir.

Söz Evlenme aşamasının ilk adımıdır. Söz Kesmek adetleri mizde önemli bir yere sahiptir. Aileler arasında kızın verilip alınmasında dair bir anlaşmadır. Aynı şekilde çiftlerde birbirlerine, evlilik adına söz vermiş olurlar. Sözü kesilen çiftler artık evlenme aşamasına başlamış demektir. Sırasıyla, nişan, kına gecesi ve düğün aileler ve çiftlerin arasında ki anlaşmaya bağlı olarak birer birer gerçekleşir.

Söz Kahvesi, söz kesildikten sonra içilen kahvedir. Kız tarafından özenle hazırlanır ve sözlüsünün fincanına bir tutam tuz eklenir. Söz aileler arasında gerçekleşir. Yakın akrabalardan az bir katılım da olabilir. Ancak söze fazla katılım sağlamak, komşu ve uzak akrabaları çağırmak yanlıştır. Söz kesinlikle kız evinde gerçekleşir. Erkek evinde söz kesilmez.

Uzak akrabalar ve daha yüksek katılım eğer durum ve ortam müsaitse nişana gelebilir. Nişan ile ilgili makalemizi okuyup değerlendirmenizi sizden rica ederiz. Sözlü kız ile erkek sözleri kesildikten sonra abartılmadan ve aile büyüklerinin gözetimi altında birbirini daha iyi tanımaları için görüştürülür. Bu yanlış bir şey değildir. Belki iki taraftan biri karşısında ki ile evlenmenin yanlış olacağını görüşmeler sırasında fark eder. Buda ileride bir yuvanın yıkılmasından herkesi korur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?