0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

NİŞAN MERASİMİ

23 Ağustos 2017
675 kez görüntülendi
NİŞAN MERASİMİ

Nişan Nasıl Olur? Nişan Ne Demek? Nişan da Ne Takılır? Nişan Adetleri Nelerdir?

Bu yazımızda Nişan ile ilgili bilgileri bulacaksanız. Nişanlı nişanları takılmış çiftlere denir. Nişan Töreninde söz merasimine göre takı vardır. Nişan da Erkek tarafı kıza bilezik takar. Takılacak bileziğin sayısı aileler arasında ki anlaşma ve ailelerin durumuna göre değişiklik gösterir. Nişan herhangi bir sosyal mekanda olabileceği gibi eğer bu tören için yer tutulmadı’ysa kızın evinde geçekleşir.

Nişan Töreni ne sözden daha fazla katılım olabilir. Nişan sözden sonra ki aşama, kına gecesinden de önceki aşamadır. Bir çok yörede kız nişan alışverişine çıkartılır. Bazı yörelerde kız hem nişan alışverişine hemde düğün alışverişine çıkartılmaktadır. Kızın nişan bohçası nişandan önce, erkeğin nişan yada düğün bohçası nişandan sonra götürülür. Bu bohçalarda sadece evlenilecek çiftlere değil, aile büyüklerini de hediyeler alınır.

Nişanlı, nişan akdi gerçekleşen çiftlere denir. Nişan kurdelesini kız tarafından dayı, amca gibi bir aile büyüğü keser. Nişan tepsisi çiftlerin nişan yüzüklerinin bulunduğu süslü tepsi demektir. Günümüzde artık sözlerde kıza tek taş yüzük takılırken, nişanda alyanslar takılır. Kızın alyansını erkek, erkeğin alyansını da kız alır. Bu durum bütün yörelerde aynıdır.

Nişan Yüzüğünü Kim Alır sorusunun cevabını yukarıda vermiştik. Şimdi Allah göstermesin nişan atma ne demek? nişan atıldıktan sonra yapılması gerekenler neler bu konulara değineceğiz.

Her ne kadar olmasını istemediğimiz durumsa da farklı sebeplerden dolayı nişan akdinin sonlandırılması gerekebilir. Buna halk arasında nişan atma denilmektedir. Aslında nişan atma tabir olarak nişanlı çiftlerden birinin yüzüğü çıkartması fiilinin karşılığıdır. Nişan atan çiftlerin birliktelikleri sonlanır. Bu süreçte çiftlerin ve ailelerin birbirini kırmaması, güzellikle bu işin sonlandırılmasında büyük yarar vardır.

Nişan ister kız, ister erkek tarafından atılsın nişan süresine kadar ailelerin ve çiftlerin birbirine aldıkları hediyeler ve kıza takılan takılar ile yüzükler karşı tarafa iade edilir. Bu nedenle düğün gerçekleşene kadar bohçalarda gönderilen hediyeleri hem çiftlerin hemde ailelerin kullanmamaların da yarar vardır. Düğün gerçekleşene kadar gelen her şey ailelere emanettir. Ters bir durum olduğunda uygun bir şekilde karşılıklı iadeler yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?