0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

MERSİN YÖRESİ DAVUL ZURNA

24 Ağustos 2017
243 kez görüntülendi
MERSİN YÖRESİ DAVUL ZURNA

MERSİN YÖRESİ DAVUL ZURNA

Mersin Yöresi Davul Zurna ile karşınızdayız. Bu gün sizlere Mersin (İçel) İlimizin Düğün Adetleri nden bahsedeceğiz. Uzun çalışma saatlerinin ardından yayına alabildiğimiz paylaşımımızı umarız beğenirsiniz. Mersin Yöresi Davul Zurna Kiralama için 0543 402 94 97 telefonu arayabilirsiniz. Mersin (İçel) Yöresel Davul Zurna Kiralama Ekibi sizinle yakından ilgilenecek ve sorununuzu halledecektir. Mersin Yöresel Davul Zurna Kiralama Ankara olarak karşınıza çıkan sayfamız evlenecek çiftlere sağladığı kaynak ile hazırlıklarınıza ışık tutuyor.

Ankara Mersin (İçel) Yöresi Davul Zurna Kiralama bölgeyi yerinde analiz etmiş, bölgede pek çok törene katılmıştır. Şimdi tecrübelerini sizlere aktarma vakti. Yörede yörük adetleri ağır basmaktadır. Mersin Düğün Adetleri arasında gelinin babasının evinden giderken arkadan su dökmek de vardır. Ancak bilinenin aksine bu adet ile su gibi çabucak baba evinden soğusun, gittiği yere çabucak ısınsın inancı vardır.

Mersin Düğün Adetleri arasında gelin eve girerken kaynana ve kayın baba kapı eşiğinde ellerini yukarı kaldırarak ve köprü yaparak gelinin alttan geçmesi istenir. Burada ki amaç gelinin anne ve babasının sözünden çıkmamasını temsil eder. Yine başka bir adette geline ipek testisi kırdırılır. Bu adette gelinin huyunun kırılmasına manadır.
Bugüne dek dikkat ettiyseniz yüzlerce yörede düğün adetlerini tanıttık.

Unutulan yada halen bugünde yapılan gelenekleri herkes açısından takip edilsin diye gün ışığına çıkarttık. Eğer fark ettiyseniz hemen hemen bütün yörelerde gelinin huyu kırılsın, inadı gitsin, büyüğünün sözünden çıkmasın, erkeğini hep dinlesin diye yapılan birbirinden farklı yüzlerce adete şahit olduk.

Erkek içinde yapılan bir çok şey söz konusuydu. Bizi sürekli takip edenler bilir. Ancak erkeğe yaptırılan adetlerin çoğu sonunda paraya dayanmakta ve damat bahşiş vermek zorunda bırakılmaktadır. Türk Düğün Adet Gelenek Ve Göreneklerinde eğer gelin ile ilgili bir şey varsa muhakkak itaat ağırlıklı olması sizce de şaşırtıcı değil mi? Daha geçen haftaki makalemizde gelinin kırmızı kurdelesinin bekaret kanı anlamı taşıdığı ile ilgili de bir yazı yazmıştık.

Demek ki Anadolu insanı geçmişten bu güne kadar her daim yumuşak başlı, söz dinler bir gelin beklemiş. Gelinin biraz fikirlerini söylemesi toplumda biraz olsun kabul görür bir olay değil. Bu sebeple kızlarımıza hemen hemen her yörede kah testiler kırdırılır, kah çiviler çaktırılır, kah arkalarından su döktürülür.

Mersin Yöresi Davul Zurna olarak sembolik anlamda adetlerimizi yerine getirsekte gelinlerimize hep söz hakkı vermenizi rica ediyoruz. Mersin Davul Zurna Ekibi sizlere ve çocuklarınıza hayırlısı düğünler diler. Mersin Yöresi Davul Zurna Kiralama sunumunun sonuna gelmiştir. Ankara İçel Yöresi Davul Zurna Kiralama herkese iyi günler diler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?