0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

KIZ İSTEME

23 Ağustos 2017
532 kez görüntülendi
KIZ İSTEME

KIZ İSTEME

Kız İsteme Nedir? Kız isteme Allah’ın emri alınarak oğlana kızın istenmesidir. Kız İsteme Adetleri Nelerdir? Kız isterken her yörenin kendine ait adetleri bulunmaktadır. Kızı Kim İster, kızı erkek tarafının bir büyüğü, kız tarafının bir büyüğünden ister. Bu büyük her zaman baba olmak zorunda değildir. Kız İsteme Kahvesi Nasıl Yapılır? Kız isteme kahvesi ile ilgili detaylara birazdan değineceğiz.
Kız İsteme Merasimi evlilik aşamasının birinci aşamasıdır. İster görücü usülü olsun ister çiftler anlaşarak evlensinler Türk Gelenek ve Göreneklerinde kız isteme merasimi mutlaka yapılır.

KIZI KİM İSTER

Kızı erkeğin yakın akrabası olan bir büyük kızın yakın akrabası olan bir büyüten! Allah’ın emri, peygamberin kavliyle’ diye başlayan sözü söyleyerek ister. Kız isteme merasimi sadece babalar arasında yapılmamaktadır. Anne ve baba sağ olsa bile kız bir çok kez erkeğin dedesi yada büyük babası tarafından, kızın dedesi yada büyük basından istenebilir. Bu onlara duyulan saygıdan dolayıdır. Eğer aile büyükleri hayatta değilse kız amcadan, dayıdan da istenebilir. Aynı şekilde erkeğin amcası dayısı da kız isteyebilir.
Zaruri durumlarda kız daha az yakınları tarafındanda istenebilir. Bu gibi durumlarda kız isteyecek yada verecek kişi özenle seçilmelidir. İsteme merasimini gerçekleştirecek kişinin mümkünse orta yaş yukarısı, konuşması ve giyimi iyi görünümlü olmalıdır.

KIZ İSTEME KAHVESİ NASIL, NE ZAMAN YAPILIR?

Kız isteme kahvesi kız verildikten sonra yapılır ve bütün misafirlere ikram edilir.

KIZ İSTEMEDE NELER İKRAM EDİLİR?

Kız isteme merasiminde kız tarafı dolma, tatlı gibi ikramlıklar getirir. Erkek tarafı ise baklava ve çikolata getirir. Bu ikramlıklar bütün misafirlere dağıtılır. Yalnız çikolata kızın verildiği zaman dağıtılmaya başlanır.

KIZ İSTEMEDE TAKI TAKILIR MI?

Kız isteme merasimlerinde kız verilse bile aileler takı takmaz. Kız ve erkek birlikte bütün aile büyüklerinin elini öper. Sadece söz esnasında yüzükler takılır. Nişan aslında takı merasimi olarakta kullanılır.

KIZ İSTEME ADETLERİ

Kız isteme adetleri yörelere göre fazla farklılık göstermez. Hemen hemen bütün yöreler için gelenek ve göreneklerimiz yukarı da ki gibidir. Eğer sizin bu merasimler hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa iletişim formalarımızı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Editörlerimiz sizinle mutlaka iletişim kuracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?