0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

KARABÜK YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

24 Ağustos 2017
362 kez görüntülendi
KARABÜK YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

KARABÜK YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

Karabük Yöresi Davul Zurna alayına hoş geldiniz. Karabük Düğün Adetlerinin, gelenek ve göreneklerini sizlerle paylaşacağız. Karabük Yöresi Davul Zurna Kiralama ile ilgili tavsiyelerinde zaman zaman dillendirileceği özel bloğumuz Karabük Yöresi Davul Zurna Ekibi performansının izlenmesinin ardından son bulacak. Karabük Yöresi Davulcu zillimaşa da denilir. Karabük Yöresi Zurnacıları nın ise bilenen farklı bir adı yoktur.

Yöremiz içine kapalı, örflerine bağlı bir yöredir. Bazı batıl inançlara inananların sayısı da yöremiz de az değildir. Mesela hamile kadına çocuğunun benekli olmaması için ciğer yedirilmez. Halbu ki bu tür bilgiler tıbben doğrulanmamıştır. Eğer yolunuz bu yörede bu düğüne düşerse fazlası ile eğlenip, şaşıracağınızı temin ederiz.
Karabük Yöresi Düğün Adetleri nde erkek son sözü söylüyormuş gibi görünse de aslında kadın çok ağır basmaktadır.

Mesela oğlunun evleneceği yaşa geldiğini düşünen kadın kocasına durumu anlatır. Kocanın uygun bir kısmet bulması için karısını görevlendirmesi ile kadın artık oğlunu evlendirmeyi iş edinmiştir. Bu bölgede yapılan evliliklerin çoğu görücü usülüdür.

Karabük Yöresi Düğünü Nasıl Yapılır sorusuna cevap verelim. Kadın artık sık sık komşularının davetlerine icabet eder ve hamamlara gider. Gözüne kestirdiği oğluna layık gördüğü gelin adaylarını daha yakından tanımak için aracılarla kızın ailesine konuk olurlar. Kız beğenilmişse de isteme olayı bu ziyarette gerçekleşmez.

Düğün evleri iki taraf içinde ayrı ayrılı kurulur. Düğün Yemekleri ayrı ayrı çıkartılır. Düğün sabahı kız evi erkek evine bir tepsi baklava gönderir. Erkek evi ise adına sepet denilen geline yapılan alışverişlerden oluşan bir dizi hediyeyi kız evine koşturur. Karşılıklı jestlerle geçen düğün iki ailenin arasının pekişmesine de vesile olur.

Karabük Yöresi Düğün Ekibi, Karabük Yöresi Davul Zurna Kiralama gibi alanlarda aradığınız her şeyi sizin için sağlayabiliriz. Eğer Karabük Yöresi Davulcu arıyorsanız yada Karabük Yöresi Zurnacı kiralayacaksanız bir çağrı uzağınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?