0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

ISPARTA YÖRESİ DAVUL ZURNA

24 Ağustos 2017
248 kez görüntülendi
ISPARTA YÖRESİ DAVUL ZURNA

ISPARTA YÖRESİ DAVUL ZURNA

Isparta Yöresi Davul Zurna haftalık çalışmasında yöreye ait düğün adetlerine ışık tutmaya çalışacak ve Isparta iline gelin gitmek üzere olan kızlarımızın orada karşılacakları adetlerle ilgili ilk bilgileri verecektir. Isparta Yöresi Davul Zurna Kiralama ayrıca bir hizmettir ve yazımızda bahsedilmeyecektir. Eğer sayfamızı Isparta Yöresi Davul Zurna Ekibi ile ilgili ziyaret ettiyseniz firma telefonlarımızı aramanız yeterli olacaktır.

Ankara Isparta Yöresi Davul Zurna Kiralama hizmetininin kısa bir araştırmanın ardından yalnızca bu serviste gerçekleştiği hemen görülür. Isparta Yöresi Davulcu ve Isparta Yöresi Zurnacı kiralama içinde aynı yolu izlemeniz önemle rica olunur.

Isparta Yöresi Düğün Adetleri ne gelecek olursak ilde evliliklerin çoğunun görücü usülü ile gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Yörede ‘Samahlı Düğünler‘ özellikle aranan ve istenen düğünler olarak göze çarpar. Ancak merkezde oturan şehir düzeninde yaşayan insanlar için yapılması pek mümkün değildir. ‘Samahlı Düğünler‘ için kısaca köy düğünleri yakıştırmasını yapabiliriz.

Samahlı yani köy düğünleri merkezde ki düğünlere göre daha uzun sürer ve gelenek göreneklere daha fazla sarılarak yapılan düğünler olarak karşımıza çıkar. Samahlı Düğünlerde yemekler verilir, gençler içer, silah atar. Bayrak kaldırma merasimi burada da vardır. Bayrak kalkar kalkmaz kan akıtılması da yöreye ait bir başka adettir.

Muhtemelen bayrak kaldırılması ile bir tavuk kesilecek ve orada bulunan davul zurna ekibine hediye edilecektir.
Eski zamanlarda yöremizde gerek insan gücüne olan ihtiyaç gerekse çağın gereklilikleri erken yaşta evliliğin yaygın olmasını sağlamıştır. Oysa şimdi yörede kızlar için evlilik yaşı 18 üstü iken erkeklerde 20 ve üstü olarak açıklanabilir. Yalnız eş seçimi esnasında kızın erkekten büyük olmamasına, erkeğinde mutlaka askerliğini yapmış olmasına dikkat edilir.

Yöremizde evlilik çağına gelmiş erkek çocukları eskiden ayakkabılarını eşiğe çivileyerek, durup dururken ezan okuyarak ve pilava kaşık saplayarak evlenmek istediklerini belli ederlerdi. Şimdi kulağa hoş gelmeyen ve yabancısı olduğumuz bu yöntemler sayesinde zamanın insanı hiç konuşmadan iletişime geçer ve uygun görünen yapılırdı. Aileye olan saygıdan bu tür konular rahat konuşulamaz, ayıp kabul edilir ve beklentilerde farklı bir dil ile anlatılırdı.

Günümüz Isparta insanı gayet modern, çocuklarının kız da olsa erkek te olsa düşüncelerine ve isteklerine saygı duyan, insan ilişkilerinde pozitif yaklaşımı ile göze çarpan ender topluluklarımızdandır. Isparta merkezinde ki düğünler modern salonlarda yapılır, çalgı, saz ve sanatçı bakımından yoğun katılımın gerçekleştiği eğlenceli düğünler olur.

Bunun yanı sıra düğünlerinde saza yer vermeyip mevlüt şeklinde düğünlerini icra eden ailelerimizin sayısı da oldukça fazladır. Yöre insanı eğlenceye düşkündür. Düğünlerde evlatlarına sahip çıkar ve eksiklerini gidermek için iki tarafta elinden geleni yapar.

Isparta Yöresi Davul Zurna Kiralama sayfamızın bu hafta ki tanıtımına son veriyoruz. Isparta Yöresi Davul Zurna Kiralama için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Isparta Yöresi Davul Zurna Ekibi gösterdiğiniz alakaya minnettardır. Isparta Yöresi Davulcu ve Isparta Yöresi Zurnacı bir sonraki forumda görüşmek üzere herkese iyi günler diler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?