0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

GELİN AĞLATMA

17 Aralık 2017
274 kez görüntülendi
GELİN AĞLATMA

GELİN AĞLATMA

Biz Türkler hemen hemen her şeyi adetlerimize uygun olarak yaparız. Bunlardan biride Gelin Ağlatma dediğimiz adettir. Gelin Evden Çıkarken Davul ve zurna çalmak itibar yükseltir. Gelin Alma Havası Dinle için sayfamızı ziyaret ettiyseniz bloğumuza göz atabilirsiniz. Bazı kullanıcılarımız aramalarını Gelin İndirme Havası olarak yapmaktadır. Gelin Ağlatma Uzun Hava ise herkes tarafından kullanılan genel bir aramadır. Gelin ağlatma her yörede vardır. Ancak Sivas Gelin Ağlatma bunların en meşhurudur. Bu nedenle sitemizde Sivas Gelin Alma Havası daha geniş olarak karşımıza çıkacak. Gelin Çıkarma Müzikleri İndirmek isteyenlerin ortak adresi olan portalımız da Gelin Çıkarma Havası Müzik leri de mevcuttur.

Gelin Ağlatma yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir Türk kültürüdür. Nedendir bilinmez evlenecek olan kızın kına yakılmasından tutunda, evinden çıkmasına kadar geçecek aşamalarda ağlaması beklenir. Eğer kız yeteri kadar ağlamamışsa ‘evlenmeye dünden razı’ gibi yakıştırmalarda yapılır. Gelinlerimiz de merasimlerinde ‘hem ağlarım hem giderim’ sözünü boşa çıkartmamacasına hüngür hüngür ağlar. Eskiden kızlar uzak beldelere gelin gider, o günün şartları dolayısı ile baba evini çok nadir görürlerdi. Gurbet ve aile hasretini derinden yaşamış bir çok gelin türkülere konu olmuş, adlarına ağıtlar yakılmıştır. Belki de bu yüzden günümüzde de istenirse her gün görüşülsün evlenecek kızın ele güne karıştığı, yuvadan uçtuğu düşüncesi ile kız tarafı daha hüzünlü olur.

Erkek çocuklarını evlendiren ailelerin göz yaşı dökmesi nadir görülür. Ama konu kız çocuğu olunca isterse evlendikten sonra eşini baba evine iç güveysi getirsin herkes hüngür hüngür ağlar. Bu birazda bilinç altımıza eskiden beri yerleşen düşüncülerin sonucudur. Gelin Çıkarma şahit olanların fazlaca duygulandığı bir gelenek olarak karşımıza çıkar.

Gelin Ağlatma merasimi kına gecelerinde de sıklıkla tekrarlanır. Kına yakılırken gelinin başında dönen hanımlar yöresel türkülerimizi söyler. Gelin epeyce ağladıktan sonra kına yakılır. Gelinin rahat rahat ağlaya bilmesi için yüzüne örtü örtülür. Genellikle kınayı yakacak kişi ara sıra örtüyü kaldırarak gelinin ağlayıp ağlamadığını kontrol eder. Aslında sadece kınayı yakacak kişi bakar diye bir kural yoktur. Gelinin herhangi bir yakını da pekala örtüsünü kaldırıp merak ettiği için ağlayıp ağlamadığına bakabilir. İşin ilginç yanı ‘tamam ağlamış’ onayı gelmeden kınanın yakılmamasıdır. Eğer aile geleneklerine fazlaca bağlı ise onlarca kez şarkı eşliğinde tur dönerek kızı ağlama mecburiyetinde bırakır. Biraz daha katı olmayan ailelerin törenlerinde kız ağlamasa bile kına yakılmaya geçilir.

Gelin Ağlatma ile ilgili bir diğer ilginç hadise de şudur; Dikkat ederseniz özellikle kına gecelerinde kızın başında dönen topluluk sadece kadınlardan oluşmaktadır. Ve ne gariptir ki ritüel eşliğinde dönüp duran bu kitle gelinden daha fazla ağlar. Belki ortamın getirdiği kasvet onları bunu yapmaya mecbur bırakır, belkide kendi kınaları yada aileleri gelir akıllarına. Kına kızına üzülüp, duygulanan, ona kıyamayanlar da vardır mutlaka.

Başkent Organizasyon olarak biz gelinlerimizin sadece düğün ve kınaların da mutluluktan ağlamasını temenni ediyoruz. Özellikle toplumumuzun kanayan bir yarası olan kadına şiddeti kınıyor, bu tür davranışları sergileyen herkese biran evvel kendilerine çeki düzen vermelerini tavsiye ediyoruz. Değerli arkadaşlar! Hor gördüğünüz, şiddet uyguladığınız kadınların kimi zaman çocuklarınızın annesi, kimi zaman sizin anneniz, kimi zaman kardeşiniz olduğunu unutmayın. Gelinleri ağlatmayın. Allah kula, güçsüze, mağdura eziyet edenleri asla cezasız bırakmaz. Böyle kimselerin işleri güçleri yolunda gitmez. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Hiç kimsenin, en önemlisi eşinizin gönlünü hoş tutun ki kalbinizin ekmeği bol olsun.

Gelin Ağlatma ile ilgili bugüne dek yapılan en büyük çalışmayı sizlerle paylaşmaktan  mutluluk duyuyoruz. Gelin Evden Çıkarken Davul zurna çaldırmak isteyen herkesi bizi aramaya davet ediyoruz. Gelin Alma Havası Dinle sekmesinden en popüler Gelin İndirme Havaları dinleyebilirsiniz. Müzisyenlerimizin harika birer Gelin Ağlatma Uzun Hava üstatları olduğunu hatırlatmak isteriz. Sivas Gelin Ağlatma için özel bir parantez açmıştık. Bütün Sivas Gelin Alma Havası şarkılarını burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Şimdi hemen Gelin Çıkarma Müzikleri İndir. Gelin Çıkarma Havası Müzik için bir tık yeterli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?