0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

DAVUL ZURNA KİRALAMA

25 Nisan 2018
194 kez görüntülendi
DAVUL ZURNA KİRALAMA

DAVUL ZURNA KİRALAMA

Davul zurna kiralama hemen hemen her düğünde yada gelin çıkartma törenlerinde karşılaştığımız olmazsa olmaz uygulamaların başında gelmektedir. Her yöremizde yapılan kiralama işlemlerinde kültürlerimiz farklılık gösterir. Mesela davul zurna kiralama Trakya bölgesinde oldukça farklıdır. Bu bölgede zurnanın yerine klarnet kullanılır. Aynı şekilde Ege bölgesinin bazı bölgelerinde de davul sabit olduğu halde zurnanın yerine klarnet tercih edilmektedir.

DAVUL ZURNA KİRALAMA

Karadeniz yöresi davul zurna kiralama  adetleri içerisinde ‘Tulum’ denilen müzik aletlerini ve ‘Tulumcu’ denilen müzisyenleri tercih eder. Buradan rahatlıkla anlaşılmaktadır ki aynı millete mensup insanların adetleri farklılık gösterebilir. Hatta bırakın aynı ülkeyi çoğu zaman hemşehrilerin bile söz konusu düğün olduğu zaman adetleri arasında ciddi farklılıkları vardır. Bir köyün yaptığını diğeri yapmazken, aşağı köyde uygulanan töre yukarı köyde ayıp karşılanabilir.

DAVUL ZURNA KİRALAMA

Seçtiğimiz ve beğendiğimiz müzik türlerinin yanında düğünlerimizde oynadığımız havalar ve oyunlarda değişiklik gösterir. Bazı şehirlerimizde halay hiç oynanmazken, özellikle doğu illerimizin tamamında düğünlerin bütün dakikaları kesintisiz halaya ayrılır. Yüzlerce insanı birbiri içerisinde onlarca daire oluşmuş şekilde piste görmeniz muhtemeldir. İç Anadolu bölgesi bütün bu beğenilerin harman şekilde karıldığı nadir bölgelerimizden olarak göze çarpar. Ankara oyun havaları ne kadar popüler olursa olsun Ankaralıların düğünlerinde halaylar da çekilir. Aynı şekilde İç Anadolu bölgesinin şehirlerinden olan Kırşehir, Kırıkkale, Konya gibi illerimizde düğünler oyun havaları ve halayların karışımı ile birlikte yapılır.

Davul zurna kiralama konusunda farklılık gösteren bölgelerimizin den biride Batı Karadenizdir. Doğu illerimizin aksine bu bölgelerde nerede ise halaya hiç rastlanmaz. Sinop, Boyabat, Samsun gibi yörelerde adına ‘Karşılama’ denilen bir oyun çeşidi oynanmaktadır. Ancak Karadeniz’in hemen yukarısına çıktığınızda Giresun, Ordu, Trabzon, Rize gibi şehirlerde üç ayak adı verilen halay oyunlarının olduğu ve ‘horon’, ‘kolbastı’ denilen daha hareketli oyunların olduğu görülür.

davul zurna kiralama vatandaşlarımızın hangi yörenin kültürüne ve adetlerine mensup olurlarsa olsunlar asla es geçmedikleri bir kiralama çeşididir. Firmamızda klarnetçiden, tulumcuya, keskin davul zurna ekibinden, boyabat davul zurna ekibine kadar her şehrin müziklerine hitap eden müzisyenlerimiz bulunmaktadır. Alanımızda ihtiyaç duydunuz her hizmeti davul zurna kiralama olarak bizde bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?