0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

ANTALYA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

24 Ağustos 2017
305 kez görüntülendi
ANTALYA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

ANTALYA YÖRESİ DAVUL ZURNA KİRALAMA

Antalya Yöresi Davul Zurna sunumu ile yayınlanan bu yayın sadece Antalya’yı tanıtmak değil, Antalya Düğün Adetleri ni merak eden herkese ışık tutmak için hazırlanmış yardımcı bir kaynaktır. Antalya Yöresi Davul Zurna Kiralama kaynağını hazırlarken ilin ileri gelen yaşlılarının tavsiyelerini dinlemiş, kültür ve turizm ile ilgili her örnekten yararlanmıştır.

Antalya Yöresi Davul Zurna Ekibi yörede binlerce düğüne katılmış bilge kişilerdir. Onların da desteği ile çalışmalarımız tamamlanmış, Ankara Antalya Yöresi Davul Zurna Kiralama Ekibi tarafından beğeninize sunulmuştur.
Antalya Düğün Adetleri bazı batıl adetler hariç günümüzde de uygulanan yerel halkın değer verdiği adetlerdir.

Önce size bu batıl adetleri anlatalım. Eskiden yapılan fakat artık yörede neredeyse hiç kabul görmeyen batıl adetlerin başında gelinin eve girerken kaynanasının ayağını öpmesi vardır. Bu adetin içinde saklı olan maksat ise adeti yerine getiren gelinin erkeğinin, büyüklerinin sözünden çıkmayacağı, iyi huylu olacağına yönelik inançtır.

Yine aynı beklenti ile gelin koltuk altından geçirilir, kapı eşiğinden geçirilir falan. Ancak endişe edilecek bir şey yok. Çünkü bu adetler neredeyse yörenin hiç bir yerinde artık kullanılamıyor. Bunun yerine gelin evine gireceği sırada erkek tarafı eğer durumu müsaitse kurban keser. Gelin kesilen kurbanın kanının üstünden geçer. Yöre halkı adetin gerçekleşmesi ile çiftin kaza, bela ve nazardan korunacağına inanır, kurulan yeni yuvanın bereketli olacağını umardı. Bu adetimiz günümüzde de kabul gören köklü geleneklerimizdendir.

Konvoy eve geldiğinde gelin arabadan isin diye çeşitli hediyeler verilir. Bunun adına da indirmelik denir. Gelin eve girer ve odasına çıkar. Damat bey gelinin duvağını kaldırır yüz görümlüğünü takar, sonra hoş geldin der. Damat gelinin yanından derhal ayrılarak aşağıda ki şenliğe katılır. Gecenin sonunda yumruklar arasında tekrar odasına uğurlanır. Ertesi sabah gelin ve damat aile büyüklerinin elini öper. Gelin görme eğlencesi düzenlenir ve artık düğün son bulur. Yeni yuva artık kurulmuştur. Allah evlenen her çiftin mutluluğunu daim etsin.

Antalya Yöresi Davul Zurna Ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz sunumun sonuna geldik. Ankara Antalya Yöresi Davul Zurna Ekibi katkılarıyla gerçekleşen sunum Antalya Yöresi Davulcu ve Antalya Yöresi Zurnacı arkadaşlarımızın inkar edilemez katkıları ile hazırlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?