0543 402 94 97
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

SIK SORULAN SORULAR

Anasayfa » SIK SORULAN SORULAR
Görücü usulu ne demek?
Görücü usulü çiftlerin birbiri ile tanışmadan kızın erkek ailesi tarafından beğenilmesi ile başlayan süreçtir.
Görücü usulü evlilikte çiftler görüşür mü?
Eski zamanlarda evleneceği insanı düğün günü gören büyüklerimiz olsa da günümüzde görücü usulü evlilikte çiftler tanıştırılarak kararlarını kendilerinin vermeleri istenir.
Kız istemeyi kim yapar?
Kız, kızın aile büyüklerinden erkeğin aile büyükleri tarafından istenir. Kız istenilecek ve isteyecek kişinin mümkünse gençlerin en yakın aile büyüğü olması önemlidir. Kimi zaman dede, büyük baba, dayı ve amca isteyen ve istenilen taraf olabilir. Bu kişilerin erkek olması şartı aranır. Eğer ailede farklı sebeplerden dolayı bir büyük bulunamıyorsa kan bağı olmayan biride bu merasimi gerçekleştirebilir. Yalnız bu kişi belirli bir yaşta ve olgunlukta olmalıdır.
Söz merasimi nedir?
Söz kızın istenmesi ve verilmesinden sonra aileler arasında gerçekleşen merasimdir. Sözün anlamı kısaca kızın ve erkeğin bir sahibi olduğudur. Sözlü olan kıza kimse dünür gitmez ve istemez. Söz aynı zamanda evlilik sürecinin resmi ilk aşamasıdır. Bu aşamayı sırası ile nişan, kına gecesi, nikah ve düğün izlemektedir.
Söz alışverişi kime ait?
Söz bohça, kına ve düğün alışverişlerinin arasında en az masrafı olan alışveriştir. Söz alışverişinde erkek kızın giyineceği hiçbir şeye karışmaz. Kuaför gibi masrafları da kız kendisi üstlenir. Söz yüzüğü günümüzde tek taş olarak adlandırılan bir yüzük çeşididir. Söz de kıza sadece bu tek taş takılır. Oğlan tarafı çikolata, söz yüzüğü ve tatlı getirir. Bütün bunlar erkek tarafına aittir. Söz merasimi genelde kızın evinde gerçekleşir. Kız tarafı da bu günde kendi hazırladıkları ikramlıkları misafirlere dağıtır. Söz bohçası vs gibi bilinen bir adet hiçbir yörede yoktur.
Damat bohçası ne zaman gider?
Damat bohçası gelin bohçasının aksine nişandan bir hafta sonra gider. Damat bohçası nasıl olur? Masrafları kime aittir? Damat bohçasında neler olur gibi soruların cevaplarını sitemiz üzerinde bulunan faydalı bilgiler kısmından öğrenebilirsiniz.
Gelin bohçası ne zaman gider?
Gelin bohçası nişandan bir hafta önce erkek tarafının hanımları tarafından kız evinin hanımlarına teslim edilir. Gelin bohçasında neler olur? Gelin bohçası alışverişi kime aittir gibi bu konuda ki bütün detayları sitemiz üzerinde yer alan faydalı bilgiler kısmından öğrenebilirsiniz.
Nişan merasimi nedir?
Nişan merasimi evlilik aşamasının resmi olan ikinci basamağıdır. Söz merasiminden sonra kına gecesinden önce yapılır. Nişanı takılan çiftlere 'nişanlı' denir.
Nişan hazırlıkları nelerdir? Nişan masrafları kime aittir?
Nişan söz merasimine göre daha detaylı gerçekleşir. Çoğu zaman sosyal mekanlar bu günler için kullanılsa da evde nişan aktini gerçekleştiren insan sayısı da oldukça fazladır. Nişanda alyans diye tabir edilen yüzükler takılır. Erkeğin yüzüğünü kız tarafı, kızın yüzüğünü de erkek tarafı karşılar. Tercihen nişanda erkek tarafından takıda takılabilir. Aileler yada çiftler arasında ki anlaşmaya bağlı olarak gelin bohçası ve damat bohçasında getirilen abiye takım elbise gibi hediyeler bu günde kullanılabilir. Nişan mekanı masraflarını ödeyen taraf yörelere göre farklılık gösterir. Kimi yörelerde nişan yükü kız tarafında iken kimi yörelerde bu merasimin bütün sorumluluğu erkek tarafındadır.
Nişan atılırsa takılar ve hediyeler iade edilir mi?
Nişanın atılması kimsenin arzu etmediği bir durumdur. Ancak hayatları boyunca anlaşamayacak olan insanların sorunlarını çözemedikleri noktada alacakları ayrılık kararı da belkide en hayırlı karar olacaktır. Bu gibi durumlarda gerek kız tarafının oğlan tarafına getirdiği hediyeler gerekse erkek tarafının kıza taktığı takı ve hediyeler taraflara iade edilir. Bu bütün yörelerde aynıdır ve yapılacak tek ahlaklı davranıştır.
Kına gecesi nedir? Nasıl yapılır?
Kına gecesi eski Türk adet ve geleneklerindendir. Kına geceleri genelde kadınlar arasında yapılan gecelerdir. Ancak günümüzde bazı aileler erkek ve kadın karışık olarak bu geceleri gerçekleştirmektedir. Kına gecesi komple kız tarafına aittir. Tutulacak mekandan, organizasyona kadar her şeyi ayarlamak kız tarafının görevidir. Erkek tarafı gece ile ilgili sorumluluk üstleniyorsa incelik göstermiştir.
Davul zurna ile kınaya baskın nasıl olur?
Kına baskını eskiden beri süre gelen bir adettir. Kız kınasına erkek tarafının baskın şeklinde girmesi olarak tarif edilebilir. Erkek tarafının önde gelen hanımları damat ile birlikte kız kınasının yapıldığı alana sessizce gelir. Birden davul zurna çalmaya başlar. Erkek tarafının kız kınasını bu şekilde ziyaret etmesine davul zurna ile kınaya baskın denilir.
Bayrak kaldırma töreni nedir?
Bu soru ile ilgili çok detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemiz sitemizin faydalı bilgiler kısmında siz değerli ziyaretçilerimizi beklemektedir. Kısaca bayrak kaldırma özellikle iç anadolu bölgesinde belirli kriter ve kurallarla yapılan düğün başlatma hareketidir.
Çeyiz serme nedir?
Çeyiz serme eski adet ve göreneklerimizdendir. Çeyiz serme evlenecek olan kızın düğününden bir süre önce bir odaya o güne dek edindiği çeyizleri sermesi - sergilemesi demektir. Düğün evine ziyarete gelenler bu odayı gezerek kızın çeyizini överler. Misafirlerin getirdiği hediyelikler de bu odaya dahil edilir.
Çeyiz odasında neler bulunur?
Çeyiz odasında iğneden ipliğe, dantelden nevresim takımına ve masa örtülerine, patikten, yemeni ve seccadiyeye kadar evlenecek olan kızın komple çeyizi bulunur ve uygun görülen zaman aralıklarında hayırlı olsun diye gelen misafirlere sergilenir. Ayrıca ütüden, fırına, tencere, tabak, çatal takımlarına, ütü masasından sepetlere kadar kızın evi için yaptığı, diktirdiği, aldığı her şey bulunmaktadır.
Tatlılık yeme nedir?
Tatlılık yeme kız isteme merasimleri için kullanılan eski bir terimdir. Eğer kız verildi ise tatlı yenir. Tatlılık yeme kızın verildiği alındığı anlamını da taşıyan halk arasında bir söylemdir. Örneğin kız tarafı büyüklerimize danışalım der ve ilk seferde kızı vermezse tatlı ikram edilmez. İkinci gidilişte kız verilirse tatlı da ikram edilir.
Düğün şerbeti nedir? Düğün şerbeti nasıl yapılır?
Düğün şerbeti hazırlanarak kız evine götürülür. Bazı yörelerde şerbet erkek tarafının hanımları tarafından kız evinde yapılır. Şerbet yapma tarifi, şerbet dökmeye kimler gider ve şerbet adeti ile ilgili bütün bilgileri sitemizde yayınlanan 'faydalı bilgiler' kısmında ki makaleden takip edebilirsiniz.
Çeyiz çıkartma nasıl yapılır?
Çeyiz çıkartma erkek evi tarafından gelinin çeyizlerinin gelinin yeni oturacağı eve çıkartma işlemidir. Duyguların bir hayli yoğun yaşandığı özellikle kız tarafı için hayli ağlamaklı geçen bir gündür. Çeyiz çıkartma bir kız annesinin anlının akı ve kızın onurudur.
Çeyiz çıkartma davul zurna ile olur mu?
Aslında tam olarak çeyiz çıkartma davul ve zurna ile olur. İş bir kez daha erkek tarafına düşer. Davul zurna bu özel günde hem erkek tarafının hemde kız tarafının onuruna onur, şerefine şeref katar. Çeyiz çıkarmasını davul zurna ile yapan ileler uzun zaman konuşulur.
Geline kırmızı kurdele neden bağlanır?
Geline kurdele bağlanması gelinin bekaretini temsil eder. Bununla ilgili yazdığımız makalemizi sitemizde okuyabilirsiniz.